Classic UFC Draft Series

MMAPlayground.com » Off Topic » Side Games » Classic UFC Draft Series
« Previous Page | Next Page »
Rabi
3/3/12 4:24:35PM
Nate Mohr
jjeans
3/4/12 7:36:53AM
Per Eklund
Doug Evans
Rabi
3/4/12 3:59:20PM
Luke Caudillo
emfleek
3/5/12 9:37:25AM
emfleek
1 - Quinton Jackson
2 - Ben Saunders
3 - Mac Danzig
4 - War Machine
5 - John Kolosci
6 - Thiago Silva
7 - Chris Lytle
8 - Josh Koscheck
9 - Thiago Alves
10 - Matt Hughes
11 - Dustin Hazelett
12 - Josh Burkman
13 - Paul Kelly
14 - Tamdan McCrory
15 - Ryo Chonan
16 - Jess Laudin
17 - Roman Mitichyan
18 - ON THE CLOCK

Rabi
1 - BJ Penn
2 - Joe Lauzon
3 - Matt Wiman
4 - Brandon Melendez
5 - Marlon Sims
6 - Clay Guida
7 - Melvin Guillard
8 - Leonard Garcia
9 - Dennis Siver
10 - Terry Etim
11 - Tyson Griffin
12 - Din Thomas
13 - Thiago Tavares
14 - Hermes Franca
15 - Jason Black
16 - Nate Mohr
17 - Luke Caudillo
18 - Jeff Cox

prophecy033
1 - Anderson Silva
2 - George Sotiropolous
3 - Tommy Speer
4 - Troy Mandoloniz
5 - Richie Hightower
6 - Dan Henderson
7 - Jon Fitch
8 - Anthony Johnson
9 - Akihiro Gono
10 - Karo Parisyan
11 - Marcus Davis
12 - Jonathan Goulet
13 - Paul Taylor
14 - Pete Spratt
15 - Roan Carneiro
16 - Tony DeSouza
17 - Luigi Fioravante
18 - MAKE-UP PICK

Budgellism
1 - Randy Couture
2 - Gray Maynard
3 - Manny Gamburyan
4 - Corey Hill
5 - Andy Wang
6 - Frankie Edgar
7 - Kenny Florian
8 - Jeremy Stephens
9 - Sam Stout
10 - Sean Sherk
11 - Mark Bocek
12 - Kurt Pellegrino
13 - Spencer Fisher
14 - Rich Clementi
15 - Matt Grice
16 - Jason Reinhardt
17 - Alberto Crane
18 - Frank Mir

jjeans
1 - Georges St. Pierre
2 - Nate Diaz
3 - Cole Miller
4 - Rob Emerson
5 - Alan Berube
6 - Diego Sanchez
7 - Roger Huerta
8 - Gleison Tibau
9 - Joe Stevenson
10 - Marcus Aurelio
11- Michihiro Omigawa
12 - Jorge Gurgel
13 - Junior Assunção
14 - Jens Pulver
15 - Per Eklund
16 - Doug Evans
17 - MAKE-UP PICK
18 - MAKE-UP PICK

----------------------------------------------------------------
RULES/GUIDELINES

We now start are 8th draft. For this draft the events we can use are:

UFC 71
UFN: Stout Vs Fisher
UFC 72
TUF 5
UFC 73
UFC 74
UFC 75
UFN: Thomas Vs Florian
UFC 76
UFC 77
UFC 78
TUF 6
UFC 79
UFC 80

The rules for the fight card are:

Everyone will pick 18 fighters, the first pick will be from a list of champions who will defend his belt in your main event.

Your next 4 picks will either be contestants from TUF 5 or TUF 6 (you must choose 1 show for these picks, you will not be able to mix and match this 4 picks) so you will either have 4 LW's from TUF 5 or 4 WW's from TUF 6. The fighters not picked will be added to the general pool.

Your nex 13 picks, will be the challanger to face your champion in the main event and 12 fighters from the same weight as your TUF contestants to make up your TUF competition.

The format of your card will be:

1. Main event (where your Champ will defend his belt)

2 and 3 will be a 16 man TUF (either LW or WW) series

Champions

HW Randy Couture
LHW Quinton Jackson
MW Anderson Silva
WW Georges St Pierre
LW Sean Sherk
LW BJ Penn

TUF 5 - LW

Cole Miller
Alan Berube
Brian Geraghty
Marlon Sims
Noah Thomas
Wayne Weems
Andy Wang
Brandon Melendez
Rob Emerson
Corey Hill

TUF 6 - WW

Billy Miles
John Kolosci
Dorian Price
Matt Arroyo
Paul Georgieff
Troy Mandaloniz
Blake Bowman
Richie Hightower
Jared Rollins
War Machine
Dan Berrara

There are 15 TUF 5 fighters, once 3 people have picked from TUF 3 the other players cant. There are 16 TUF 6 fighters, once 4 players pick one fighter from TUF 6 the other players card.

Vote 1 will be:

Rd 1 of TUF

Vote 2 will be:

QF/SF and Final of TUF

Vote 3 will be main event
emfleek
3/5/12 9:51:30AM
R1: [LIGHT HEAVYWEIGHT] (c) Quinton "Rampage" Jackson - [32-9-0] - ASSOCIATION: Wolfslair Academy
R2: [WELTERWEIGHT] Ben "Killa B" Saunders - [12-4-2] - ASSOCIATION: American Top Team (Orlando)
R3: [WELTERWEIGHT] Mac Danzig - [20-9-1] - ASSOCIATION: PKG / Fight Science
R4: [WELTERWEIGHT] War Machine - [12-4-0] - ASSOCIATION: Und1sputed/Purebred
R5: [WELTERWEIGHT] John Kolosci - [15-9-0] - ASSOCIATION: Gilbert Grappling
R6: [LIGHT HEAVYWEIGHT] Thiago Silva - [14-2-0] - ASSOCIATION: American Top Team
R7: [WELTERWEIGHT] Chris "Lights Out" Lytle - [31-18-5] - ASSOCIATION: Integrated Fighting Academy
R8: [WELTERWEIGHT] Josh Koscheck - [17-5-0] - ASSOCIATION: American Kickboxing Academy (Fresno)
R9: [WELTERWEIGHT] Thiago "Pitbull" Alves - [19-8-0] - ASSOCIATION: American Top Team
R10: [WELTERWEIGHT] Matt Hughes - [45-9-0] - ASSOCIATION: Finney's HIT Squad
R11: [WELTERWEIGHT] Dustin "McLovin'" Hazelett - [12-7-0] - ASSOCIATION: JG MMA and Fitness Academy
R12: [WELTERWEIGHT] Josh "The People's Warrior" Burkman - [22-9-0] - ASSOCIATION: Team Quest
R13: [WELTERWEIGHT] Paul "Tellys" Kelly - [12-4-0] - ASSOCIATION: Wolfslair Academy
R14: [WELTERWEIGHT] Tamdan "The Barncat" McCrory - [11-3-0] - ASSOCIATION: CNY MMA
R15: [WELTERWEIGHT] Ryo "Piranha" Chonan - [20-13-0] - ASSOCIATION: Team M.A.D.
-------------------------------
R16: [WELTERWEIGHT] Jess "The Joker" Liaudin - [19-11-0] - ASSOCIATION: Pancrase London



R17: [WELTERWEIGHT] Roman Mitichyan - [7-3-0] - ASSOCIATION: Hayastan Judo Club

Rabi
3/5/12 2:35:27PM
12hrs are up, Budge is on the clock
Budgellism
3/5/12 3:03:09PM
Alberto Crane
prophecy033
3/5/12 3:44:17PM
Luigi Fioravanti
Rabi
3/5/12 7:08:46PM
my last pick is Jeff Cox
Budgellism
3/5/12 7:23:25PM
No one is taking a Heavyweight, so I'm just going to go ahead and take Frank Mir to speed this along.

jeans still has to make two picks I think.

emfleek
3/6/12 8:52:18AM
I have no idea whose pick it is. I think Rabi picked his last guy out of turn? Or am I up? prophecy033 still has to make his last pick, too.

I'm confused.
Rabi
3/6/12 9:12:36AM
Its your pick Fleek and Prophecy has 1 pick to catch up and Jay has 2, I picked after Prophecy assuming that was his pick but it was his catch up pick, he should have made 2 picks and not 1! So there is 3 people that need to make picks so any of the 3 can now post there picks!
emfleek
3/6/12 9:34:01AM
R1: [LIGHT HEAVYWEIGHT] (c) Quinton "Rampage" Jackson - [32-9-0] - ASSOCIATION: Wolfslair Academy
R2: [WELTERWEIGHT] Ben "Killa B" Saunders - [12-4-2] - ASSOCIATION: American Top Team (Orlando)
R3: [WELTERWEIGHT] Mac Danzig - [20-9-1] - ASSOCIATION: PKG / Fight Science
R4: [WELTERWEIGHT] War Machine - [12-4-0] - ASSOCIATION: Und1sputed/Purebred
R5: [WELTERWEIGHT] John Kolosci - [15-9-0] - ASSOCIATION: Gilbert Grappling
R6: [LIGHT HEAVYWEIGHT] Thiago Silva - [14-2-0] - ASSOCIATION: American Top Team
R7: [WELTERWEIGHT] Chris "Lights Out" Lytle - [31-18-5] - ASSOCIATION: Integrated Fighting Academy
R8: [WELTERWEIGHT] Josh Koscheck - [17-5-0] - ASSOCIATION: American Kickboxing Academy (Fresno)
R9: [WELTERWEIGHT] Thiago "Pitbull" Alves - [19-8-0] - ASSOCIATION: American Top Team
R10: [WELTERWEIGHT] Matt Hughes - [45-9-0] - ASSOCIATION: Finney's HIT Squad
R11: [WELTERWEIGHT] Dustin "McLovin'" Hazelett - [12-7-0] - ASSOCIATION: JG MMA and Fitness Academy
R12: [WELTERWEIGHT] Josh "The People's Warrior" Burkman - [22-9-0] - ASSOCIATION: Team Quest
R13: [WELTERWEIGHT] Paul "Tellys" Kelly - [12-4-0] - ASSOCIATION: Wolfslair Academy
R14: [WELTERWEIGHT] Tamdan "The Barncat" McCrory - [11-3-0] - ASSOCIATION: CNY MMA
R15: [WELTERWEIGHT] Ryo "Piranha" Chonan - [20-13-0] - ASSOCIATION: Team M.A.D.
R16: [WELTERWEIGHT] Jess "The Joker" Liaudin - [19-11-0] - ASSOCIATION: Pancrase London
R17: [WELTERWEIGHT] Roman Mitichyan - [7-3-0] - ASSOCIATION: Hayastan Judo Club
-------------------------------
R18: [WELTERWEIGHT] Forrest "The Meat Cleaver" Petz - [24-9-0] - ASSOCIATION: Strong Style Fight Team

jjeans
3/6/12 9:50:27AM
Brian Geraghty
Naoyuki Kotani
Rabi
3/6/12 10:04:35AM
Once you have made your final pick you can PM me your card!
emfleek
3/6/12 10:06:43AM
Are we picking results for the entire card or just the TUF portion?
Rabi
3/6/12 10:48:12AM
You can post the result for your main event bit you don't have to, but you do need to play out your tuf series at least until the finale!
prophecy033
3/6/12 11:54:12AM
Jason Tan
emfleek
3/8/12 8:35:17AM
Are we still waiting on someone?
Rabi
3/8/12 11:05:55AM
All the cards are in now, I will be setting up the first vote shortly!
Rabi
3/8/12 4:52:39PM
1. emfleek

[WELTERWEIGHT TUF SERIES]

BRACKET A
WW: (1) Josh Koscheck [17-5-0] vs. (16) Roman Mitichyan [7-3-0]
RESULT: Koscheck via R1 KO (punch)

WW: (5) Ben “Killa B” Saunders [12-4-2] vs. (12) Ryo “Piranha” Chonan [20-13-0]
RESULT: Saunders via R1 TKO (Knee/Punches)

WW: (7) Jon “War Machine” Koppenhaver [12-4-0] vs. (10) Dustin “McLovin’” Hazelett [12-7-0]
RESULT: Hazelett via R1 Submission (Anaconda Choke)

WW: (3) Thiago “Pitbull” Alves [19-8-0] vs. (14) Tamdan "The Barncat" McCrory [11-3-0]
RESULT: Alves via R2 KO (Head Kick)

BRACKET B
WW: (2) Chris “Lights Out” Lytle [31-18-5] vs. (15) Jess "The Joker" Liaudin - [19-11-0]
RESULT: Lytle via R1 Submission (guillotine)

WW: (6) Mac Danzig [20-9-0] vs. (11) Paul “Tellys” Kelly [12-4-0]
RESULT: Kelly via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

WW: (8) John Kolosci [15-9-0] vs. (9) Josh “The People’s Warrior” Burkman [22-9-0]
RESULT: Burkman via R2 TKO (strikes)

WW: (4) Matt Hughes [45-9-0] vs. (13) Forrest “The Meat Cleaver” Petz [24-9-0]
RESULT: Hughes via R1 TKO (GnP)

2. Rabi

LW TUF

Rd1

Matt Wiman v Terry Etim - Wiman rd3 sub rnc
Joe Lauzon v Leonard Garcia - Garcia rd3 tko punches
Marlon Sims v Thiago Tavares - Tavares rd1 sub armbar
Melvin Guillard v Jeff Cox - Guillard rd1 tko body punch
Nate Mohr v Din Thomas - Thomas rd1 sub triangle choke
Tyson Griffin v Hermes Franca - Griffin rd2 tko punch
Dennis Siver v Jason Black - Siver rd3 tko spinning back kick
Brandon Melendez v Luke Caudillo - Melendez SD

3. Budge

LW TUF Tourney

Round of 16

1. Frankie Edgar vs. Alberto Crane - Edgar 2nd round tko (Ground and Pound)
------------------------------------
2. Manny Gamburyan vs. Matt Grice - Gamburyan 1st round submission (Guillotine Choke)
------------------------------------
3. Jeremy Stephens vs. Spencer Fisher - Stephens 2nd round knockout (Right Uppercut)
------------------------------------
4. Kurt Pellegrino vs. Mark Bocek - Bocek UD
------------------------------------
5. Sean Sherk vs. Corey Hill - Sherk 3rd round submission (RNC)
------------------------------------
6. Kenny Florian vs. Andy Wang - Florian 1st round tko (Elbows from Mount)
------------------------------------
7. Sam Stout vs. Rich Clementi - Stout UD
------------------------------------
8. Gray Maynard vs. Jason Reinhardt - Maynard 1st round knockout (Right Hook)

4. Prophecy

TUF
George Sotiropolous vs Tommy Speer - Sotiropolous
Troy Mandoloniz vs Richie Hightower - Hightower
Jon Fitch vs Luigi Fioravante - Fitch
Tony DeSouza vs Pete Spratt - Spratt
Anthony Johnson vs Paul Taylor - Johnson
Akihiro Gono vs Karo Parisyan - Gono
Marcus Davis vs Jonathan Goulet - Davis
Jason Tan vs Roan Carneiro - Carneiro

5. jjeans

TUF LW

Nate Diaz vs Doug Evans - Nate Diaz 1st Sub Armbar
Cole Miller vs Alan Berube - Cole Miller 1st 5:00 Corner Stoppage
Rob Emerson vs Junior Assunção - Assuncao: Sudden Death Round SD 10-9x3
Per Eklund vs Jorge Gurgel - Gurgel UD 20-18x3
Roger Huerta vs Jens Pulver - Pulver - Sudden Death Round: Pulver 1:19 TKO
Naoyuki Kotani VS Michihiro Omigawa - Omigawa 2nd TKO 4:20 Judo sweep and Strikes
Gleison Tibau vs Marcus Aurelio - Tibau MD 19-18x2 19-19
Joe Stevenson vs Brian Geraghty 1st Submission Guilltione 0:19
Rabi
3/9/12 3:20:13PM
1. Rabi

1. emfleek
2. jjeans
3. Budge
4. Prophecy
5. Rabi

2. emfleek

1 - Budgellism
2 - jjeans
3 - Rabi
4 - prophecy033
5 - emfleek

3. Budge

1. Fleek
2. Rabi
3. Prophecy
4. jjeans
5. budgellism

4. Prophecy

Fleek
jjeans
Budge
Rabi
prophecy

5. jjeans

Fleek
Budge
Ray
Prophecy
jjeans
Rabi
3/9/12 3:21:15PM
Votes

1. emfleek 21
2. Budge 16
3. jjeans 15
4. Rabi 13
5. Prophecy 10

Points

1. emfleek 5
2. Budge 4
3. jjeans 3
4. Rabi 2
5. Prophecy 1
Rabi
3/9/12 3:24:26PM
1. emfleek

WW: (1) Josh Koscheck [18-5-0] vs. (5) Ben “Killa B” Saunders [13-4-2]
RESULT: Koscheck via R3 TKO (strikes)

WW: (3) Thiago “Pitbull” Alves [19-8-0] vs. (10) Dustin “McLovin’” Hazelett [13-7-0]
RESULT: Alves via R2 TKO (strikes)

WW: (2) Chris “Lights Out” Lytle [32-18-5] vs. (11) Paul “Tellys” Kelly [12-4-0]
RESULT: Lytle via R2 Submission (armbar)

WW: (4) Matt Hughes [46-9-0] vs. (9) Josh “The People’s Warrior” Burkman [23-9-0]
RESULT: Hughes via R1 Submission (rear naked choke)

-----

WW: (1) Josh Koscheck [19-5-0] vs. (3) Thiago “Pitbull” Alves [20-8-0]
RESULT: Koscheck via R2 Submission (rear naked choke)

WW: (2) Chris “Lights Out” Lytle [33-18-5] vs. (4) Matt Hughes [47-9-0]
RESULT: Lytle via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

-----

[TUF SERIES FINALE]
WW: (1) Josh Koscheck [20-5-0] vs. (2) Chris “Lights Out” Lytle [34-18-5]
RESULT: Lytle via Majority Decision (29-29, 29-28, 29-28)

2. Rabi

QF

Matt Wiman v Leonard Garcia - Wiman SD
Thiago Tavares v Melvin Guillard - Guillard rd2 tko punch
Din Thomas v Tyson Griffin - Griffin UD
Dennis Siver v Brandon Melendez - Siver rd2 tko punches

SF

Matt Wiman v Melvin Guillard - Guillard MD
Tyson Griffin v Dennis Siver - Griffin UD

Final

Melvin Guillard v Tyson Griffin - Guillard rd1 tko punch

Winner

Melvin Guillard

3. Budge

Quarter Finals

1. Frankie Edgar vs. Manny Gamburyan - Edgar UD
------------------------------------
2. Jeremy Stephens vs. Mark Bocek - 2nd round tko (Punches)
------------------------------------
3. Sean Sherk vs. Kenny Florian - Sherk SD
------------------------------------
4. Sam Stout vs. Gray Maynard - Maynard UD

Semi-Finals

1. Frankie Edgar vs. Jeremy Stephens - Edgar UD
------------------------------------
2. Sean Sherk vs. Gray Maynard - Maynard UD

Finals

1. Frankie Edgar vs. Gray Maynard - Edgar SD

4. Prophecy

George Sotiropolous vs Richie Hightower
Jon Fitch vs Pete Spratt
Anthony Johnson vs Akihiro Gono
Marcus Davis vs Roan Carneiro

George Sotiropolous vs Jon Fitch
Anthony Johnson vs Marcus Davis

Jon Fitch vs Anthony Johnson

Winner: Jon Fitch

5. jjeans

Quarter Finals:

Nate Diaz vs Jorge Gurgel - Nate Diaz 2nd 0:28 KO Punch
Cole Miller vs Michihiro Omigawa - Omigawa UD 20-18x3
Joe Stevenson vs Jens Pulver - Pulver 1st KO 0:21 Counter Takedown knee.
Junior Assunção vs Gleison Tibau - Tibau 2nd TKO 2:59 Hooks from Backmount

Semi Finals:

Jens Pulver vs Nate Diaz - Nate Diaz 3rd 4:11 TKO Strikes, out on his feet
Gleison Tibau vs Michihiro Omigawa - Glieson Tibau UD 30-27x2 29-28

Finale:

Nate Diaz vs Gleison Tibau
Rabi
3/10/12 12:34:04PM
1. Rabi

1. emfleek
2. Budge
3. jjeans
4. Prophecy
5. Rabi

2. emfleek

1 - Budge
2 - jjeans
3 - Rabi
4 - prophecy033
5 - emfleek

3. Prophecy

Fleek
jjeans
Budge
Rabi
prophecy

4. jjeans

Fleek
Budge
Ray
Prophecy
jjeans

5. Budge

1. Fleek
2. Rabi
3. jjeans
4. Prophecy
5. budgellism
Rabi
3/10/12 12:36:03PM
Votes

1. emfleek 21
2. Budge 17
3. jjeans 15
4. Rabi 14
5. Prophecy 9

Points

1. emfleek 6
2. Budge 5
3. jjeans 4
4. Rabi 3
5. Prophecy 2

After 2 votes

1. emfleek 11
2. Budge 9
3. jjeans 7
4. Rabi 5
5. Prophecy 3
Rabi
3/10/12 12:37:56PM
Main Events

1. emfleek

LHW: (c) Quinton “Rampage” Jackson vs. [32-10-0] vs. Thiago Silva [14-2-0]

2. Rabi

LW Title BJ Penn v Clay Guida

3. Budge

Randy Couture vs. Frank Mir

4. Prophecy

Anderson Silva vs Dan Henderson

5. jjeans

GSP vs Diego Sanchez
Rabi
3/11/12 4:21:23PM
1. Rabi

1. emfleek
2. Budge
3. Prophecy
4. jjeans
5. Rabi

2. Budge

1. jjeans
2. Prophecy
3. Fleek
4. Rabi
5. budgellism

3. Prophecy

Budge
Jjeans
Rabi
Fleek
Prophecy

4. emfleek

1 - Budgellism
2 - Rabi
3 - prophecy033
4 - jjeans
5 - emfleek

5. jjeans

Fleek
Prophecy
Budge
Ray
Jj
Rabi
3/11/12 4:26:42PM
Votes

1. Budge 18
2. emfleek 16
3. Prophecy 15
4. jjeans 14
5. Rabi 12

Points

1. Budge 7
2. emfleek 6
3. Prophecy 5
4. jjeans 4
5. Rabi 3

Total after 3 votes

1. Budge 25
2. emfleek 22
3. Prophecy 20
4. jjeans 18
5. Rabi 15

Points for this round

1. Budge 5
2. emfleek 4
3. Prophecy 3
4. jjeans 2
5. Rabi 1

Total after 8 completed drafts

1. emfleek 36
2. Rabi 30
2. Budgellism 30
4. jjeans 17
4. Prophecy 17
Rabi
3/11/12 4:46:00PM
Draft 9

For this draft everyone will pick 20 fighters. Your card will be:

1. Main Event and Co Main Event
2. 3 x Main Card fights
3. UFN Card (5 fights)

Your first pick will be from the below list of champions and your champion will defend his belt in your main event.

Champions

HW Antonio Rodrigo Noguiera
LHW Forrest Griffin
MW Anderson Silva
WW Georges St Pierre
LW BJ Penn

Your second and third pick will be 2 fighters from TUF 7, they will headline your UFN card (they will be the first fight of five) The TUF 7 fighters are:

TUF 7

Jesse Taylor
Nick Rossborough
Prince McLean
Mike Dolce
Dante Rivera
John Wood
Brandon Sene
Aaron Meisner
Luke Zachrich
Patrick Schultz
Daniel Cramer
Jeremiah Riggs
Tim Credeur
Erik Charles
Matthew Riddle
Dan Simmler
Amir Sadollah
Steve Byrnes
Gerald Harris
Mike Marrello
Matt Brown
Josh Hall
Jeremy May
David Roberts
Nick Klein
David Mewborn
C.B. Dollaway
David Baggett
Cale Yarbrough
John Clarke
Paul Bradley
Reggie Orr

The rest of your picks have to be fighters who fought on the following set of cards.

UFN: Swick v Burkeman
UFC 81
UFC 82
UFN: Florian v Lauzon
UFC 83
UFC 84
UFC 85
TUF 7
UFC 86
UFN: Silva v Irvin
UFC 87
UFC 88
UFN: Diaz v Neer
UFC 89
UFC 90

The draft order is:

1. Rabi
2. Prophecy
3. Budgellism
4. Jjeans
5. Emfleek

Any questions then please ask
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54
Related Topics